logo

Poradnik ślubny – rodzaje ceremonii ślubnych

Ślub to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdej i każdego z nas. Zależy nam więc, by był on wyjątkowy i dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Obecnie, dzięki rosnącej świadomości i otwartości na odmienność, możemy zaplanować taką ceremonię, która będzie zgodna z naszymi przekonaniami i światopoglądem.

Jakie są rodzaje ceremonii ślubnych? W Polsce występują trzy rodzaje ceremonii ślubnych, które mają moc prawną. 

Należą do nich ślub cywilny, kościelny oraz konkordatowy.

poradnik slubny - rodzaje ceremonii ślubnych: Jakie są rodzaje ceremonii ślubnych? W Polsce występują trzy rodzaje ceremonii ślubnych, które mają moc prawną. Należą do nich ślub cywilny, kościelny oraz konkordatowy

Na mocy porozumienia zawartego w latach 90. pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, zamiast dwóch ślubów: świeckiego i wyznaniowego, możemy wziąć tylko jeden ślub, zawarty w kościele. Uprawomocnia on związek zarówno ze strony państwa, jak i kościoła katolickiego. W ostatnich latach coraz częściej słychać także o ślubach humanistycznych. Jest to ceremonia w pełni świecka, niemająca jednak mocy prawnej. Najczęściej wybierana przez osoby, które, z różnych względów, odrzucają tradycyjne formy zawarcia związku małżeńskiego.

poradnik slubny - rodzaje ceremonii ślubnych: ślub cywilny w plenerze koło Iławy, w województwie warmińsko-mazurskim

Rodzaje ceremonii ślubnych: ślub cywilny, czyli krótko i zwięźle

W przypadku ślubu cywilnego ceremonia odbywa się przed urzędnikiem państwowym, który na mocy prawa udziela ślubu. Jest on respektowany przez wszystkie organy prawne i administracyjne. Najczęściej ślubu udziela się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ale nie jest wykluczone, by ceremonia odbyła się w innym miejscu, na przykład w plenerze, o ile na zmianę miejsca wyrazi zgodę urzędnik, udzielający ślubu. Ślub poza urzędem jest możliwy od 2015 roku. Nie ma też rejonizacji. Możemy więc wziąć go w dowolnej części kraju. Koniecznymi elementami jest obecność urzędnika państwowego oraz flagi i godła Polski.

Ślub cywilny jest popularną formą zaślubin. Dla wielu par jest on jedyną możliwą opcją zawarcia prawomocnego związku małżeńskiego. Cywilna ceremonia nie wymaga wielu formalności i trwa bardzo krótko. Dla wielu osób jest to jednak duży minus.

Panuje opinia, że tak zwięzła i formalna uroczystość odarta jest z całego uroku i wzniosłości. Mamy jednak swoje doświadczenie i wiemy, że potrafią one wzruszyć!

poradnik slubny - rodzaje ceremonii slubnych: W przypadku ślubu cywilnego ceremonia odbywa się przed urzędnikiem państwowym, który na mocy prawa udziela ślubu.

Oczywiście znajdą się tacy narzeczeni, dla których krótka, ale treściwa ceremonia będzie najlepszym rozwiązaniem i właśnie na tym będzie im najbardziej zależeć. Należy również pamiętać, że Urzędy Stanu Cywilnego oferują, jako dodatkową usługę, liczne elementy takie jak obecność muzyka lub śpiewak lub drobny poczęstunek po uroczystości, które mają za zadanie wzbogacić przebieg ceremonii.

Jeśli planujesz ślub cywilny, te linki mogą ci się przydać:

Poradnik ślubny – przebieg ślubu cywilnego
Poradnik ślubny – formalności przy ślubie cywilnym
Poradnik ślubny – ślub cywilny z obcokrajowcem

 

Rodzaje ceremonii ślubnych - ślub konkordatowy (kościelny ze skutkami ślubu cywilnego) w Gdańsku

Rodzaje ceremonii ślubnych: ślub kościelny, czyli podniosłe chwile

Śluby wyznaniowe są wciąż najczęściej wybieranymi formami ceremonii. Wynika to przede wszystkim z faktu, że większość par, pragnących się pobrać, jest wyznania katolickiego lub z takiej tradycji się wywodzi i nie wyobraża sobie innego sposobu na zawarcie związku małżeńskiego. Drugą ważną przewagą ceremonii kościelnej jest jej oprawa. Śluby zawierane w kościele uważa się za znacznie bardziej uroczyste. Często wspomina się o magii i niezwykłej, podniosłej atmosferze, które towarzyszą przyjęciu sakramentu małżeństwa w kościele. Słowa przysięgi wypowiadane w obecności kapłana wydają się mieć dla wielu dużo większe znaczenie niż przysięga złożona przed urzędnikiem państwowym.

Rodzaje ceremonii śłubnych - ślub kościelny w Gdańsku

Z uwagi na przyjęcie przez Polskę umowy konkordatowej, narzeczeni znacznie rzadziej decydują się na dwie osobne ceremonie, to jest kościelną i cywilną. W czasach przed konkordatem pary brały najpierw ślub w urzędzie, a później w kościele. Wiązało się to jednak z pewnymi komplikacjami (dwa różne miejsca ceremonii). Jak również z dodatkowymi kosztami, ponieważ często panna młoda miała dwie kreacje – bardziej tradycyjną sukienkę do urzędu i białą, strojną suknię ślubną. Co więcej, uzgadnianie wszelkich szczegółów i dopełnianie formalności dla dwóch różnych miejsc, nastręczało dodatkowego stresu i ewentualnych problemów.

Jeśli planujesz ślub kościelny, te linki mogą ci się przydać:

Poradnik ślubny – przebieg ślubu kościelnego
Poradnik ślubny – koszty ślubu kościelnego
Poradnik ślubny – ślub kościelny z innowiercą

Rodzaje ceremonii ślubnych: ślub konkordatowy, czyli dwa w jednym

Odkąd w życie weszło porozumienie między Stolicą Apostolską a Polską, ślub konkordatowy jest bardzo często wybieraną formą ceremonii. Jest on wygodny, ponieważ zamiast dwóch uroczystości – kościelnej i cywilnej – mamy jedną, która odbywa się w kościele. Formalności też jest znacznie mniej, ponieważ wszystkie wymagane dokumenty dostarcza się bezpośrednio do kancelarii parafialnej, w której ma odbyć się ślub. Po zawarciu związku małżeńskiego dana parafia przesyła do Urzędu Stanu Cywilnego stosowne dokumenty. Skąd w razie potrzeby możemy uzyskać odpis aktu małżeństwa. Jednocześnie cała uroczystość nie traci na swojej wzniosłości, ponieważ odbywa się w kościele, w obliczu kapłana. Jednocześnie nabiera od razu mocy urzędowej.

rodzaje ceremonii ślubnych - ślub konkordatowy w Gdańsku

Planujesz ślub konkordatowy? A może chcesz rozdzielić oba śluby?

Możesz połączyć ceremonie ślubne, możesz je też rozdzielić. W obu przypadkach, te linki mogą ci się przydać:

Poradnik ślubny – formalności przy ślubie konkordatowym
Poradnik ślubny – jakie formalności przy dwóch ślubach

Rodzaje ceremonii ślubnych: ślub humanistyczny

Jest to ceremonia uroczysta, ale jedynie symboliczna i niewiążąca prawnie. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego bloga.

Inne przydatne linki z naszego poradnika ślubnego

Poradnik ślubny – opcje zmiany nazwiska po ślubie cz.1

Wyniki wyszukiwania dla ślubu humanistycznego (Klik! Nowa karta.)