logo

Poradnik ślubny – ślub cywilny z obcokrajowcem

Kiedyś ślub cywilny z obcokrajowcem był czymś niezwykłym. Dziś? Przemieszczanie z kraju do kraju stało się łatwe i komfortowe, a odległość przestaje być problemem. Wyjazdy służbowe, stypendia naukowe lub po prostu przeprowadzka do innego państwa na stałe. Nie mówiąc już o  podróżach i krótkich wakacyjnych wypadach, które nie zamykają się już od dawna tylko w granicach naszego kraju. Podróżujemy do różnych zakątków świata i poznajemy mnóstwo nowych ludzi. Niektórzy z nas, właśnie w taki sposób poznają swoją drugą połówkę.

Coraz częściej patrzymy na świat jak na globalną wioskę, a takie śluby są dość częste. A kiedy już wiemy, że to miłość na całe życie i chcemy zalegalizować nasz związek, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Ślub z obcokrajowcem to dużo formalności, ale jeśli dobrze się zorganizujemy i przygotujemy niezbędne dokumenty, wszystko powinno udać się sprawnie pozałatwiać w niedługim czasie.

poradnik slubny - ślub cywilny z obcokrajowcem: rocznie zawieranych jest 10 tysięcy takich ślubów i jest to liczba, która stale rośnie

Ślub cywilny z obcokrajowcem — jakie czekają nas formalności

Już nawet 10 tysięcy, zawieranych w Polsce, co roku małżeństw to związki międzynarodowe.  Liczba ta z pewnością będzie się zwiększać, bowiem coraz więcej osób decyduje się na życie za granicą. Z drugiej strony napływ obcokrajowców do Polski jest także ogromny.

Aby dopełnić wszystkich formalności związanych z organizacją ślubu z cudzoziemcem (cudzoziemką), musimy dostarczyć dodatkowe dokumenty, oprócz tych standardowo wymaganych także od par polskiej narodowości. Dotyczą one narzeczonego / narzeczonej będącego obcokrajowcem. Osoby obywatelstwa polskiego spełniają, takie same wymagania, jak przy ślubie z osobą tej samej narodowości.

Bez względu na to, czy zamierzamy zawrzeć tylko ślub cywilny, cywilny i kościelny, czy tylko konkordatowy, nasze kroki powinniśmy najpierw skierować do USC. To może być dowolnie wybrany przez nas urząd, nie obowiązuje w tym zakresie właściwość miejscowa. Jeśli ślub ma się odbyć w urzędzie, to zastanówmy się, do którego USC się udajemy, bo to w nim odbędzie się ceremonia.

Ślub cywilny z obcokrajowcem — USC jak dla par o polskim obywatelstwie

W Urzędzie Stanu Cywilnego, tak jak w przypadku par polskiej narodowości, zostanie przeprowadzona rozmowa i na podstawie zgromadzonych dokumentów, urzędnik przygotuje oświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Do urzędu powinniśmy udać się najpóźniej na miesiąc przed planowaną ceremonią, nie wcześniej jednak niż 6 miesięcy przed ślubem.

Zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa ma ważność pół roku, stąd termin 6 miesięcy. Termin miesięczny natomiast, za niewielką opłatą (39 zł) może być skrócony, a sama uroczystość zaślubin przyspieszona, ale wymaga to uzasadnienia.

W USC ustalane są również kwestie dotyczące nazwisk państwa młodych po ślubie oraz nazwisk ich dzieci. Wysokość opłaty skarbowej jest taka sama jak w przypadku ślubu obywateli polskich i wynosi 84 zł.

Ślub cywilny z obcokrajowcem — pomyśl o tłumaczu

Ślub z cudzoziemcem/cudzoziemką to także wyzwanie dla samego urzędu. Warto na każdą rozmowę w USC udać się z tłumaczem, tak by niepotrzebnie nie wracać do urzędu po kilka razy. Oczywiście dotyczy to sytuacji, kiedy nasz narzeczony, czy narzeczona nie włada dobrze językiem polskim.

Poradnik ślubny- ślub cywilny z obcokrajowcem: Rozmowa w USC - Tłumacz podczas rozmowy w USC, nie musi być tłumaczem przysięgłym.

Tłumacz podczas rozmowy w USC, nie musi być tłumaczem przysięgłym. ALE… Status przysięgłego będzie niezbędny przy przekładaniu na język polski wszystkich aktów stanu cywilnego, dotyczących obcokrajowca. Lista tłumaczy przysięgłych jest dostępna w każdym USC.

Obecność tłumacza będzie także konieczna podczas samej ceremonii.

Ślub cywilny z obcokrajowcem — dokumenty, które musi przedstawić obcokrajowiec w USC

  • Ważny paszport, a w przypadku osób posiadających prawo pobytu w Polsce –kartę pobytu. Obcokrajowcy posiadający w Polsce status uchodźcy mają obowiązek przedstawić Genewski Dokument Podróży. W przypadku bezpaństwowca przedstawia się dokument podróży lub paszport wydany przez kraj, w którym jest miejsce zamieszkania cudzoziemca.
  • Odpis pełny aktu urodzenia, przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego.
  • W przypadku wdowieństwa — odpis skrócony aktu zgonu poprzedniego małżonka, wraz z tłumaczeniem przysięgłym.
  • W przypadku rozwodu — odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub prawomocny wyrok sądu orzekający o rozwodzie także z tłumaczeniem przysięgłym.
  • Dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem, z którego pochodzi obcokrajowiec, posiada on zdolność prawną do zawarcia związku małżeńskiego za granicą.

Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się za pośrednictwem konsulatu albo ambasady.

poradnik slubny - slub cywilny z obcokrajowcem: Dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem, z którego pochodzi obcokrajowiec, posiada on zdolność prawną do zawarcia związku małżeńskiego za granicą. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się za pośrednictwem konsulatu albo ambasady.

Ślub cywilny z obcokrajowcem — rozmowa z konsulem

Para przyszłych nowożeńców zostanie także poproszona na rozmowę z konsulem. Ma ona na celu wykluczenia fikcyjności ślubu cywilnego małżeństwa. Wywiad pozwala sprawdzić, czy cudzoziemiec/cudzoziemka nie zawiera małżeństwa, tylko by zwiększyć swoje szanse na legalizację pobytu w Polsce. Dotyczy to par, gdzie obcokrajowiec pochodzi z państwa, spoza UE.

Jeżeli kraj będący ojczyzną naszego wybranka (wybranki) nie wydaje  zaświadczeń o zdolności do zawarcia małżeństwa za granicą, można złożyć stosowny wniosek do sądu rejonowego. Sąd rozpatruje sprawę w trybie nieprocesowym.

Te teksty na temat ślubu cywilnego mogą ci się przydać:

Poradnik ślubny – opcje zmiany nazwiska po ślubie cz.1
Poradnik ślubny – formalności przy ślubie cywilnym
Poradnik ślubny – formalności przy ślubie konkordatowym
Poradnik ślubny – przebieg ślubu cywilnego

Kategoria „małżeństwo” na portalu rządowym obywatel.gov.pl