logo

Poradnik Ślubny – przebieg ślubu cywilnego

Pragnące się pobrać pary coraz częściej wybierają ślub cywilny zamiast kościelnego. Jeśli ty też do nich należysz, z pewnością przyda ci się przebieg ślubu cywilnego krok po kroku 🙂

Wybór ślubu cywilnego ma różne motywacje. Dla jednych par są to względy światopoglądowe, dla innych finansowe, a czami jest to sytuacja życiowa. Wszystkie te osoby, które nie chcą albo nie mogą wstąpić w związek małżeński w kościele, mogą powiedzieć swoje “tak” przed urzędnikiem stanu cywilnego. Czy jednak taka ceremonia różni się znacząco od rytuału katolickiego?

Po pierwsze — mniej stresu

Zasadniczą różnicą jest długość ślubu. Zazwyczaj trwa on około 15 minut. W zależności od naszych oczekiwań możemy ceremonię wzbogacić o dodatkowe elementy, jednak część formalna trwa tylko kilka chwil.

Ślub cywilny odbywa się w ustalonym wcześniej dniu, o konkretnej godzinie (zazwyczaj rezerwacja terminu nie wymaga aż takiego wyprzedzenia, jak w przypadku ślubu kościelnego). Na ogół pary wybierają na ten dzień sobotę z uwagi na następujące po ceremonii wesele, nie ma jednak formalnych przeciwwskazań, by odbył się on dowolnego dnia tygodnia.

Gdy wszyscy goście zgromadzą się już w USC, urzędnik, przeprowadzający ceremonię, zaprasza wszystkich na salę. Po zajęciu przez wszystkich miejsc rozpoczyna się ślub.

Przebieg ślubu cywilnego: tekst przysięgi
“Świadomy praw i obowiązków…”

Zanim przyszli małżonkowie powiedzą sobie “tak”, urzędnik wygłasza przemowę o tym, czym jest małżeństwo i jakie obowiązki nakłada na rodzinę. Ta część może ograniczać się tylko do tej krótkiej formuły, może jednak zostać rozbudowana przez urzędnika o kilka słów od siebie lub o rozmowę z przyszłymi małżonkami (np. o to, jak się poznali).

Po takim wstępie przychodzi czas na przysięgę. Przyszli małżonkowie oraz goście wstają. Urzędnik pyta, czy para chce wstąpić w związek małżeński. Po odpowiedzi twierdzącej padają słowa przysięgi. Najpierw wypowiada je Pan Młody: „Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.” Następnie te same słowa wypowiada Panna Młoda.

Przebieg ślubu cywilnego: Fotografia ślubna wykonana na ślubie cywilnym w plenerze na Mazurach, pokazuje moment pocałunku na zakończenie ceremonii

Przebieg ślubu cywilnego: fotografia ślubna wykonana na ślubie cywilnym w plenerze na Mazurach, pokazuje moment pocałunku na zakończenie ceremonii

Przebieg ślubu cywilnego: zakończenie ceremonii

Po wypowiedzianych słowach przysięgi, urzędnik stwierdza fakt zawarcia małżeństwa, a następnie prosi, by małżonkowie nałożyli sobie nawzajem obrączki. Ostatnią formalnością jest podpisanie aktu zawarcia związku małżeńskiego. Gdy świeżo upieczeni małżonkowie oraz świadkowie złożą podpisy, ceremonia dobiega końca.

Jako dodatkowy element można ustalić wcześniej obecność muzyka lub śpiewaka, którzy swoim śpiewem czy grą, uświetnią ceremonię. Po części oficjalnej przychodzi czas na życzenia, które odbywają się często przed budynkiem urzędu stanu cywilnego. Niektórzy małżonkowie decydują się wtedy na wzniesienie toastu kieliszkiem szampana. Jest to dodatkowa usługa, często oferowana przez urząd stanu cywilnego, w którym bierzemy ślub.

Po ceremonii w urzędzie, młodzi wraz z gośćmi udają się na salę weselną lub na uroczysty obiad. Przez cały ten czas wszystkim zgromadzonym na uroczystości towarzyszy fotograf ślubny, który dokumentuje te ważne chwile naszego życia.

Przebieg ślubu cywilnego: ślub cywilny nie musi być nudny!

Istnieje potoczna opinia, że ślub cywilny jest mniej uroczysty niż kościelny. Nie jest to jednak prawdą! Mamy wiele możliwości wzbogacenia przebiegu tego dnia. Taka ceremonia może odbyć się w niemal każdym wymyślonym przez nas miejscu, na przykład w wybieranym coraz częściej plenerze. By zawarcie małżeństwa było ważne, musi odbyć się w obecności urzędnika, który wcześniej musi wyrazić zgodę na ceremonię w innym niż urząd miejscu.

Dzięki temu wasz ślub cywilny może zyskać niezwykłą i niezapomnianą oprawę. Choć część formalna trwa bardzo krótko, elementy takie jak muzyka czy śpiew albo piękne dekoracje, czynią tę uroczystość naprawdę wyjątkowym wydarzeniem.

Fotograf ślubny podpowiada: co jeszcze warto przeczytać?

Formalności przy ślubie cywilnym
Formalności przy ślubie konkordatowym
Przebieg ślubu kościelnego
Poradnik ślubny – jakie formalności przy dwóch ślubach

Pozostałe przydatne linki:
Informacje o ślubie cywilnym z portalu rządowego