logo

Poradnik ślubny – przebieg ślubu kościelnego

Ślub kościelny wciąż kojarzy nam się przede wszystkim z magiczną i podniosłą atmosferą. Dzień, w którym odbywa się ceremonia, powinien być niezapomniany i wyjątkowy. Często jednak towarzyszy nam wtedy stres, dlatego warto poznać przebieg ślubu kościelnego krok po kroku.

Dopełniając formalności związanych ze ślubem kościelnym, mamy obowiązek, między innymi, uczęszczać na nauki przedmałżeńskie. W ich ramach często poświęca się trochę czasu na omówienie przebiegu ceremonii, warto jednak wcześniej przyswoić sobie dokładnie wszystkie elementy uroczystości, by w dniu ślubu uniknąć stresu i dodatkowych nerwów.

Zdjecie wykonane w Gdyni. Panna Młoda czeka w aucie, podczas gdy Pan Młody czeka na nią na zewnątrz. Zdjecie wykonane między przygotowaniami do ślubu a samą ceremonią kościelną.

fot. Rafał Nitychoruk, www.aparatowo.pl

Przebieg ślubu kościelnego: przyjazd do kościoła

Gdy młodzi dotrą do kościoła, w pierwszej kolejności muszą złożyć swoje podpisy w kościelnych księgach. Razem ze świadkami udają się do zakrystii, by tam dopełnić formalności. Zdarza się czasem, że przyszli małżonkowie składają swoje podpisy wcześniej, by w dniu ślubu nie myśleć już o formalnościach, ale zależy to od parafii, w której udzielany jest ślub. Jest to chwila, gdy ksiądz udzielający ślubu, tłumaczy jeszcze raz, co dokładnie będzie się działo i w jakiej kolejności.

Zdjęcia wykonane w Kościerzynie w województwie Pomorskim, w trakcie ślubu kościelnego. Ojciec prowadzi Pannę Młodą do ołtarza.

fot. Rafał i Magda Nitychoruk / www.aparatowo.pl

Przebieg ślubu kościelnego: początek ceremonii

Uroczystość zaczyna się, gdy młodzi staną wspólnie przed ołtarzem. Zaproszeni goście zajmują miejsca wcześniej. Panna młoda może, wzorem amerykańskim, zostać poprowadzona do ołtarza przez swojego ojca. Zwyczajem polskim młodzi mogą też iść przez nawę wspólnie prowadzeni przez księdza i ministrantów. Zwykle przy wejściu do kościoła ksiądz wita przyszłych małżonków i dopiero wtedy rozpoczyna się uroczystość.

Warto wiedzieć, że ślub w kościele może odbyć się podczas uroczystej mszy świętej, jak i bez niej. Ustalane jest to w kancelarii parafialnej podczas dopełniania formalności.

Ceremonia bez mszy jest oczywiście krótsza i zawiera tylko elementy związane z przyjęciem sakramentu. Wersja z mszą składa się z części tradycyjnej mszy wraz z przyjęciem sakramentu ślubu. Poniżej przedstawiony jest przebieg pełnej mszy.

Przebieg śłubu kościelnego - Zdjęcie wykonane w trakcie ślubu kościelnego-konkordatowego

fot. Rafał i Magda Nitychoruk / www.aparatowo.pl

Przebieg ślubu kościelnego: Msza Święta ze ślubem

Gdy wszyscy zajmą swoje miejsca, ksiądz wita zebranych i tłumaczy, w jakim celu się zgromadzili. Następnie zostają wymienione intencje sprawowanej Mszy Świętej (często zdarza się, że małżonkowie wspominają wtedy swoich bliskich zmarłych). Po nich przychodzi czas na akt pokuty. Wierni żałują za swoje grzechy. Następnie wygłaszane jest czytanie liturgiczne. Może je wygłosić poproszona przez młodych osoba, ale nie jest to koniecznością. Czytania są dwa. Pomiędzy nimi śpiewany jest psalm, który również może być śpiewany przez jednego z gości.

Po czytaniach ksiądz odczytuje tekst Ewangelii. Po nim następuje homilia, czyli kazanie, które na ogół jest przemową księdza na temat praw i obowiązków małżeńskich. Jeśli ksiądz zna któregoś z małżonków, często homilia ma charakter bardziej spersonalizowany.

Przebieg ślubu kościelnego - Zdjęcie wykonane w trakcie skłądania przysięgi ślubnej, w trakcie konkordatowego ślubu kościelnego. Dużym wyzwaniem dla nas jako fotografów ślubnych było uchwycenie sceny bez zarejestrowania kamerzystów.

Przebieg ślubu kościelnego: sakramentalne “tak” – tekst przysięgi ślubnej

Gdy ksiądz wygłosi kazanie, następuje właściwa część zaślubin. Pierwszy etap stanowią pytania do młodych o to, jakie są ich postanowienia, czy chcą zawrzeć związek małżeński i wychować potomstwo w wierze katolickiej. Gdy udzielą odpowiedzi, odśpiewany zostaje “Hymn do Ducha Świętego”. Później przyszli małżonkowie podają sobie prawe dłonie, które kapłan owija stułą. Wypowiadają oni słowa przysięgi: “Ja (imię wybranki/wybranka), biorę Ciebie, (imię wybranki/wybranka), za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy święci.” Kapłan zazwyczaj podpowiada poszczególne części przysięgi, tak aby zestresowani narzeczeni, nie musieli dodatkowo martwić się właściwą formułą.

Przebieg ślubu kościelnego - Zdjęcie w trakcie ślubu w kosciele pod wezwaniem Św. Mikołaja w Gdańsku. Pan Młody całuje obrączkę, którą nałożył chwilę wcześniej na dłoń Pani Młodej. Pani Młoda całuje zazwyczaj obrączkę przed włożeniem jej na palec Pana Młodego.

Zdjęcie w trakcie ślubu w kościele pod wezwaniem Św. Mikołaja w Gdańsku. Pan Młody całuje obrączkę, którą nałożył chwilę wcześniej na dłoń Pani Młodej. Pani Młoda całuje zazwyczaj obrączkę przed włożeniem jej na palec Pana Młodego.
Fot. Rafał Nitychoruk, www.aparatowo.pl

Wtedy ksiądz ogłasza małżeństwo za zawarte. Kolejny etap to wymiana obrączek. Małżonkowie wkładają sobie wzajemnie na palec obrączkę, wypowiadając słowa: “(Imię wybranka), przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”

Po tych słowach następuje dalsza część mszy, czyli modlitwa powszechna i eucharystyczna, obrzęd pokoju i Komunia Święta. Często zdarza się, że małżonkowie przyjmują Komunię pod dwiema postaciami. Na sam koniec ksiądz błogosławi świeżo poślubionych małżonków, a następnie resztę zgromadzonych.

Przebieg ślubu kościelnego - Zdjecie wykonanie w kościele w Iławie, podczas ślubu konkordatowego. Ksiąc podpisuje dokumenty, chwilę po podpisaniu ich przez Parę Młodą. Od teraz są małżeństwem nie tylko przed Bogiem, ale także przed państwem.

Przebieg ślubu kościelnego: finał ceremonii

Po błogosławieństwie z kościoła najpierw wychodzą goście, małżonkowie zaś na końcu. Może się zdarzyć, że dopiero po uroczystości zostaną poproszeni o podpisanie niezbędnych dokumentów.

Po wyjściu młodych z kościoła jest czas na życzenia. Para ustawia się z boku wejścia i przyjmuje od gości kwiaty i życzenia wszystkiego najlepszego. Zdarza się czasem, że jeśli pogoda jest kapryśna lub dla wygody zebranych, życzenia odbywają się już na sali weselnej, zależy to jednak od decyzji samych małżonków.

Przebieg ślubu kościelnego - Huczne wyjście z kościoła. Para Młoda zazwyczaj zostaje zaskakiwana obsypaniem ryżem i pieniędzmy, a także konfetti, balonami lub bańkami mydlanymi. Sporadycznie zdarzają się także wypuszczane z klatek żywe motyle lub gołębie.

Coraz częściej ślub kościelny wieńczy wspólne zdjęcie na schodach kościoła. Fotograf ślubny ustawia wszystkich zgromadzonych, by uwiecznić tę wyjątkową chwilę 🙂

Fotograf ślubny podpowiada: co jeszcze warto przeczytać?

Formalności przy ślubie cywilnym
Formalności przy ślubie konkordatowym
Przebieg ślubu cywilnego

Na temat przebiegu ślubu kościelnego piszą także msze.info