logo

Poradnik ślubny – koszty ślubu kościelnego

Organizacja ślubu i wesela generuje spore koszty. W skład całego przedsięwzięcia wchodzi bardzo wiele elementów. Część z nich można dopasować w zależności od zasobności portfela i “zaszaleć” lub na nich zaoszczędzić. Ale istnieją również koszty ślubu kościelnego, które są w miarę stałe. Do takich należy z pewnością ceremonia w kościele. Możemy ją oczywiście rozbudować, zwiększając tym samym koszty, jednak “baza” mieści się w kwocie podobnej niezależnie od miejsca, w którym bierzemy ślub. Wiem to, bo jako fotograf ślubny mam porównanie z kilku województw, w tym pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko pomorskiego.

Koszty ślubu kościelnego — co i ile kosztuje przy ceremonii w kościele?

Warto zacząć od tego, że na koszt ślubu kościelnego składa się kilka elementów. Rzadko jest to jedna kwota, którą uiszczamy jednorazowo. Patrząc na ceremonię w obrządku katolickim całościowo, zacząć należy od nauk przedmałżeńskich. Te na ogół są za darmo, ale jeśli organizowane są na przykład przez zakonników, może się okazać konieczne uiszczenie opłaty (określonej z góry lub “co łaska”). Może to być wydatek około 100 zł od osoby

Będąc już bardzo drobiazgowym, powinniśmy także wziąć pod uwagę możliwe koszty dodatkowe takie jak opłata za wydanie odpisu aktu chrztu czy innych dokumentów, które trzeba będzie przedstawić w kancelarii parafialnej. Wydanie odpisu może kosztować nawet 50 zł – choć na pocieszenie, osobiście nie spotykamy się często z podobnymi kosztami ślubu w kościele.

Mając te elementy za sobą, w następnej kolejności należy spotkać się z księdzem, który będzie udzielał sakramentu, w kościele, w którym chcemy wziąć ślub. On ustala cenę za samą ceremonię. Zwyczajowo jest to “co łaska”, co oznacza, że ustalenie kwoty zależy od nas. Przyjmuje się jednak, że należy zapłacić około 200 – 400 zł.

Koszty ślubu kościelnego – oprawa ślubu, czyli koszty wystroju i muzyki

Dodatkowo, jeśli zależy nam na przystrojeniu kościoła, wiązać się to może z dodatkowymi kosztami. Przeważnie wysokość tej opłaty jest niższa, jeśli kościół przystrajają zakonnice. Jeśli wynajmujemy do tego firmę zewnętrzną, cena może być wyższa. Wartość tej usługi waha się pomiędzy 100 a 400 zł.

Koszt wystroju świątyni da się czasami obniżyć, jeśli dogadacie się z innymi parami biorącymi ślub tego dnia. Jednak tutaj uwaga: będzie ciężko. Po pierwsze dlatego, że każdy może mieć inny gust i wizję swojej ceremonii. Dla panien ważne są też kwiaty i ty, jak zgrają się z bukietem, a następnie wystrojem sali. Ostatecznie jeśli umawiacie się na wspólne opłacenie wystroju, zamknijcie temat PRZED ceremonią. Zdarza nam się słyszeć, że nie wszystkim parom udaje się rozliczyć te koszty uczciwie. Smutne, ale trzeba się z tym liczyć.

Myśląc o ceremonii ślubnej jako o całości, nie możemy zapomnieć również o oprawie muzycznej. W tym przypadku także wiele zależy od kościoła, w którym planujemy się pobrać. Często w ramach opłaty za sam ślub znajduje się również wynagrodzenie dla organisty.

Zdarza się jednak i tak, że w danej parafii opłatę tę wnosi się osobno. Z kolei, jeśli zdecydujemy się na własnego muzyka lub śpiewaka, cena także będzie inna. Średnie wynagrodzenie dla organisty może wahać się od 100 do 200 zł, natomiast muzyk wynajęty przez nas niezależnie może zażyczyć sobie nawet 700 zł.

Pozostałe koszty ślubu kościelnego

Można powiedzieć, że wspomniane elementy są stałe. Każdorazowo bierzemy pod uwagę cenę za ceremonię, wystrój oraz oprawę muzyczną. Kwoty mogą różnić się w zależności od zakresu usługi oraz od miejsca, w którym bierzemy ślub (w większych miastach ceny zawsze są wyższe). Wszystko zależy jednak od naszej inwencji. Może marzy nam się zespół gospel, który upiększy swoim śpiewem nasz ślub? Może chcielibyśmy, by przed kościołem powitało nas stadko gołębi? Wasz fotograf ślubny zapewne może wypożyczyć także aparat natychmiastowy Polaroid lub INSTAX. Każdą taką atrakcję należy policzyć osobno.

Huczne wyjście z kościoła. Para Młoda zazwyczaj zostaje zaskakiwana obsypaniem ryżem i pieniędzmi, a także konfetti, balonami lub bańkami mydlanymi. Sporadycznie zdarzają się także wypuszczane z klatek żywe motyle, choć jako sam jako fotograf ślubny widziałem tylko białe gołębie.

Huczne wyjście z kościoła. Para Młoda zazwyczaj zostaje zaskakiwana obsypaniem ryżem i pieniędzmi, a także konfetti, balonami lub bańkami mydlanymi. Sporadycznie zdarzają się także wypuszczane z klatek żywe motyle, choć jako sam jako fotograf ślubny widziałem tylko białe gołębie.

Koszty ślubu kościelnego – uwzględnij fotografa 🙂

Tutaj, jako fotograf ślubny mogę powiedzieć więcej na ten temat.

Fotografowie dzielą zazwyczaj usługę na kilka części. W jej skład wchodzą przygotowania w domu, ślub kościelny, wesele i zdjęcia w plenerze. Na ogół przyszli małżonkowie wybierają cały pakiet, by udokumentować przebieg całego dnia od początku do końca. W naszym wypadku zazwyczaj jest to pakiet główny. Jest to rozsądne wyjście, zarówno jeśli chodzi o wartość pamiątki, przy czym nie obciąża ona mocno waszego portfela.

Kalkulując koszty ślubu kościelnego warto uwzględnić koszty fotografa ślubnego.

Kalkulując koszty ślubu kościelnego warto uwzględnić koszty fotografa ślubnego. Pełna oferta w czytelniejszej wersji znajduje się pod zakładką fotografii ślubnej (góra strony)

Część par poświęca jednak wiele czasu na przygotowania. Jeśli chcieliby też obdarować pamiątką swoich bliskich, oraz udokumentować swój odświętny wygląd za pomocą sesji, decydują się na pakiet extra – czyli pełny pakiet fotografii ślubnej z typowymi dodatkami. To rozwiązanie podnosi koszty ślubu kościelnego, ale jednocześnie jest bardziej opłacalne. Zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę ilość godzin pracy „na planie” oraz wartość otrzymanych albumów.

Niektórzy jednak również ze względów oszczędnościowych, decydują się wyłącznie na zdjęcia robione w kościele, w trakcie ceremonii. U nas jest to pakiet podstawowy. W tym kontekście można tę usługę wliczyć w cenę ślubu.

Fotograf nie jest jednak kosztem stałym. Łatwo to sprawdzić wchodząc chociażby na portal Planujemy Wesele. O tym ile to kosztuje decydujecie sami i z pewnością znajdziecie kogoś, kto wykona zdjęcia w przewidzianych przez was widełkach. Podliczając koszty ślubu kościelnego musicie tu podać własną kwotę, jaką uważacie za stosowną.

Koszty ślubu kościelnego — czy mnie na to stać?

Koszty ślubu kościelnego to tylko część wydatków, które musimy ponieść, by zorganizować swój wielki dzień. Warto pamiętać, że można je z powodzeniem dopasować do zasobności portfela. Często w kościołach stosuje się cennik “co łaska”, dzięki któremu możemy zapłacić za konkretne elementy nieco mniej.

Koszty ślubu kościelnego zależą również od samej parafii. W każdej bowiem panują inne zasady i może się na przykład okazać, że oprawa muzyczna wliczona jest w koszt ceremonii i nie wymaga wnoszenia dodatkowych opłat. Podobnie jest z dekoracją kościoła. Zdarza się, że opłacić musimy jedynie zakup kwiatów.

Koszty ślubu kościelnego – dobra rada:

Przed dopełnieniem formalności, dobrze jest spotkać się z proboszczem danej parafii i omówić dokładnie wszystkie szczegóły. To najlepsze źródło wiedzy 🙂

Więcej na temat rozmowy z proboszczem dowiecie się z tekstu Poradnik ślubny – formalności przy ślubie konkordatowym, gdzie opisujemy krok po kroku całe formalności związane z uroczystością.

Koszty ślubu kościelnego to nie wszystko

Poniżej kilka kolejnych przydatnych tekstów:
Przebieg ślubu kościelnego
Jakie formalności przy dwóch ślubach
Formalności przy ślubie cywilnym
Przebieg ślubu cywilnego
Zmiana nazwiska przy ślubie cz.1