logo

Poradnik ślubny – jak wziąć ślub na morzu?

Narzeczeni mają najróżniejsze pomysły na oprawę ceremonii zaślubin. Często decydują się na motyw, który najsilniej jest związany z ich pasjami i zainteresowaniami. Dla zapalonych żeglarzy na przykład, największym marzeniem jest wziąć ślub na morzu. Tutaj pojawia się pytanie, jakie formalności należy spełnić, aby móc zawrzeć ślub na statku.

Z pozoru takie przedsięwzięcie wydaje się proste, skoro zorganizowanie ślubu w plenerze nie nastręcza większych trudności. W praktyce jednak organizacja ślubu na morzu nie należy do łatwych.

Kapitan nie jest urzędnikiem państwowym

Prawdą powszechnie znaną jest zasada, że na statku rządzi kapitan, który ma niemal nieograniczone możliwości w podejmowaniu decyzji. Okazuje się jednak, że pewnych działań nie wolno mu podejmować. Zgodnie z polskim prawem, nie jest urzędnikiem państwowym, może jedynie wykonywać jego obowiązki tylko w ograniczonym zakresie. Nie może więc udzielić ślubu, nawet jeżeli narzeczeni pragną zawrzeć związek małżeński na pełnym morzu.

Ślub na morzu - zgodnie z prawem kapitan statku nie jest urzędnikiem państwowym, ale w ograniczonym zakresie może wykonywać jego obowiązki

Czy oznacza to, że młodzi nie mają żadnych szans na realizację swoich marzeń? Na szczęście istnieje jeszcze stare powiedzenie, że dla chcącego nic trudnego. Jakich formalności należy więc dopełnić, by ślub na morzu był w ogóle możliwy?

”Morza szum, ptaków śpiew”

Z pewnością znajdzie się wiele par, dla których marzeniem życia będzie ślub na morzu. Czy mają się poddać i zrezygnować? Oczywiście, że nie!

Żeby móc zrealizować swoje plany, należy poszukać możliwego wyjścia z sytuacji. Morza i oceany dzielą się na wody terytorialne i międzynarodowe. Zgodnie z ustawą z 1 grudnia 1961 roku na wodach terytorialnych obowiązuje prawo danego kraju. Dlatego też trzeba znaleźć takie państwo, w którym ślub na morzu jest możliwy, a kapitan statku ma uprawnienia urzędnika państwowego, ewentualnie, dowolna osoba może takiego ślubu udzielić (czyli kapitan także).

Jeśli szukamy możliwych furtek dla ślubu na morzu, musimy pamiętać również o jeszcze kilku sprawach. Po pierwsze, statek, na którym planujemy się pobrać, nie może być jednostką handlową ani komercyjną, ponieważ na nich obowiązuje prawo morskie, które zabrania udzielania ślubu przez kapitana. Po drugie, należy pamiętać, że w każdym przypadku konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów i pozwoleń (które mogą się różnić w zależności od kraju, na którego wodach się znajdujemy).

Ślub na morzu - na wodach terytorialnych obowiązuje prawo danego kraju i są kraje, w których ślub na morzu to drobnostka. Ale jest haczyk - formalności trzeba załatwiać zgodnie z tym prawem, a więc będzie ich więcej.

Ślub na morzu – 2w1 – kapitan i urzędnik państwowy?

Mówi się, że na morzu wszystko jest możliwe. Dlatego, zamiast szukać kruczków i luk, lepiej po prostu znaleźć kapitana statku, który jednocześnie będzie albo duchownym, albo urzędnikiem państwowym, co oczywiście nie jest wcale takie nieprawdopodobne, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

Gdy znajdziemy już odpowiednią osobę, wówczas należy dopełnić formalności, jak w przypadku tradycyjnej ceremonii kościelnej lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na ogół nie różnią się one specjalnie na poszczególnych wodach terytorialnych.

Dla par pragnących wziąć ślub kościelny, potrzebne będą:

 • kserokopia ważnego paszportu lub dowodu osobistego (z aktualnym miejscem zamieszkania),
 • akt Chrztu Świętego,
 • świadectwo bierzmowania,
 • zaświadczenie o odbytych naukach przedmałżeńskich,
 • zgoda proboszcza parafii własnej na zawarcie małżeństwa w innej parafii.

Dodatkowo, jeśli planujemy wziąć ślub konkordatowy, będziemy potrzebowali:

 • ksero dokumentu potwierdzającego aktualny adres zamieszkania (może być dowód osobisty lub paszport),
 • pełny akt urodzenia, wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed planowaną datą ślubu,
 • potwierdzenie o stanie wolnym, wydane przez polski Urząd Stanu Cywilnego, nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą ślubu,
 • zaświadczenie stwierdzające, że, zgodnie z polskim prawem, możemy zawrzeć związek małżeński za granicą.

Do ślubu cywilnego na morzu potrzebne będą:

 • ksero ważnego paszportu lub dowodu osobistego (ważne, by znajdował się na nim aktualny adres zamieszkania),
 • pełny akt urodzenia (aktualny, wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed wyznaczoną datą ślubu),
 • potwierdzenie o stanie wolnym wydane przez polski Urząd Stanu Cywilnego, nie wcześniej jednak niż 3 miesiące przed planowaną datą ślubu,
 • zaświadczenie stwierdzające, że, zgodnie z prawem polskim, można zawrzeć małżeństwo za granicą.

ślub na morzu - oferta fotograficzna

Ślub na morzu – moc wrażeń i piękne fotografie

Zawarcie związku małżeńskiego na pełnym morzu będzie z pewnością zapierającym dech i niezapomnianym przeżyciem. Warto zadać sobie trochę trudu, dopełniając niezbędnych formalności, żeby cieszyć się tak niezwykłym wydarzeniem, w przepięknej oprawie, jaką daje kojący szum fal i błękit wody. W takich okolicznościach przyrody fotograf ślubny wykona cudowne zdjęcia, które będą wspaniałą pamiątką tego dnia.

Ale jak zapewne widać, my takich zdjęć nie mamy… Mamy za to specjalną ofertę dla pary, która umożliwi nam rozbudowę portfolio 🙂

Inne przydatne teksty z naszego poradnika ślubnego:

Poradnik ślubny – jakie formalności przy dwóch ślubach
Poradnik ślubny – opcje zmiany nazwiska po ślubie cz.1
Poradnik ślubny – przebieg ślubu cywilnego
Poradnik ślubny – przebieg ślubu kościelnego
Poradnik ślubny – ślub z obcokrajowcem

Ślub cywilny na portalu Obywatel.gov.pl – strona państwowa