logo

Poradnik ślubny – druhny na ślubie i weselu. Czym się różnią od świadkowej?

Druhna, postać do niedawna znana jedynie z amerykańskich filmów. Druhny na ślubie i weselu pojawiają się jednak coraz częściej także w Polsce. Ich rola jest niezwykle ważna nie tylko podczas samej ceremonii, ale również na długo przed uroczystością, kiedy trwają przygotowania. Nie można jednak mylić druhny ze świadkową, ponieważ są to dwie zupełnie różne funkcje. Zasadnicza różnica polega na tym, że druhen może być kilka, podczas gdy świadkowa jest tylko jedna i pełni też funkcję urzędową. Druhny nie muszą też być pełnoletnie.

Druhny można określić jako sztab panny młodej do zadań specjalnych. W jego skład wchodzą najbliższe przyjaciółki, siostry albo inne bliskie kobiety z rodziny. Nie ma znaczenia stan cywilny ani wiek. Druhen na ślubie może być nawet kilkanaście, choć zazwyczaj ich liczba zamyka się w 4-6 osobach. Dzięki takiemu rozwiązaniu przyszła panna młoda może wybrać wszystkie najbliższe kobiety, nikogo nie narażając na przykrość, bez konieczności dokonywania jakiejkolwiek selekcji.Poradnik ślubny - druhny na ślubie, jakie mają zadania i czym się różnią od świadkowej? Druhny można określić jako sztab panny młodej do zadań specjalnych

Druhny na ślubie… i nie tylko! Dla nich nie ma zadań niemożliwych do spełnienia!

Rola druhny na ślubie nie musi ograniczać się jedynie do samego dnia ślubu i wesela. Często zdarza się, że „ekipa” przyszłej panny młodej jest odpowiedzialna za organizację wieczoru panieńskiego, który stanowi przecież swego rodzaju przedsmak ślubnych uroczystości. Druhny mogą stanowić również sztab doradczy podczas wybierania sukni ślubnej i wszelkich potrzebnych dodatków. Należy jednak pamiętać o tym, że w takich sytuacjach wskazana jest szczerość. Poproszona o radę, druhna powinna zawsze udzielić odpowiedzi zgodnej z jej przekonaniami, a nie takiej, której oczekiwałaby panna młoda.

Poradnik ślubny - druhny na ślubie, jakie mają zadania i czym się różnią od świadkowej? Druhny mogą stanowić również sztab doradczy podczas wybierania sukni ślubnej i wszelkich potrzebnych dodatków. Należy jednak pamiętać o tym, że w takich sytuacjach wskazana jest szczerość. Poproszona o radę, druhna powinna zawsze udzielić odpowiedzi zgodnej z jej przekonaniami, a nie takiej, której oczekiwałaby panna młoda.

Jeśli chodzi o dzień ślubu, w dużym skrócie można określić rolę druhen jako wsparcie dla i tak już zestresowanej, panny młodej. W praktyce te zadania mogą być bardzo różne. Jako asysta, druhny towarzyszą jej na każdym etapie przygotowań: podczas wykonywania makijażu, fryzury i oczywiście przy zakładaniu sukni. Humor jest w takich chwilach bardzo wskazany 🙂 Gdy ceremonia już się rozpocznie, rolą druhen powinno być czuwanie nad tym, by wszystko przebiegało zgodnie z planem. Ich zadaniem jest również dyskretne kontrolowanie, czy wygląd panny młodej nie pozostawia nic do życzenia.

Misje ratunkowa i zadania specjalne druhen na ślubie

Kwestie takie jak makijaż, fryzura, ułożenie sukni, spoczywają właśnie na tym sztabie do zadań specjalnych. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, któraś z druhen na ślubie powinna mieć przy sobie podręczny zestaw ratunkowy. Taki jak gąbeczka do poprawienia makijażu czy igła z nitką, w razie jakiejś awarii. W tym emocjonującym dniu często zapominamy o najprostszych sprawach, warto więc mieć w zanadrzu jakieś wsparcie w postaci życzliwych i zaradnych bliskich.

 

Poradnik ślubny - druhny na ślubie, jakie mają zadania i czym się różnią od świadkowej? Jeśli zaistnieje taka potrzeba, któraś z druhen powinna mieć przy sobie podręczny zestaw ratunkowy. Taki jak gąbeczka do poprawienia makijażu czy igła z nitką, w razie jakiejś awarii.

 

Jeśli chodzi o pomoc druhen podczas wesela, tu także nie będzie czasu na nudę. W dalszym ciągu muszą one asystować świeżo upieczonej mężatce i być w pobliżu. Wesele to czas, gdy pierwsze emocje opadają, a zaproszeni goście mogą poczuć się trochę swobodniej. Impreza po ślubie to czas radości i celebracji.

Dobrze, by w tym momencie druhny przejęły rolę wodzirejów. Oczywiście nie dosłownie, to zadanie mają pełnić wyznaczone do tego wcześniej osoby – czyli wodzirej lub lider zespołu. Druhny na ślubie mogą jednak pomagać gościom: na przykład znajdując im na sali właściwe miejsce, udzielając niezbędnych informacji, czy rozkręcając imprezę i zagadując zgromadzonych.

Wiadomo oczywiście, że nie da się z góry zaplanować każdego gestu i ruchu. Dlatego tak ważna jest obecność druhen, gdyż to one w tym ważnym dniu są niejako oczami zaaferowanej panny młodej. Druhny na weselu powinny być cały czas w pogotowiu, by móc szybko zareagować adekwatnie do sytuacji.

Druhny na ślubie to piękne uzupełnienie wizerunku panny młodej

Zdarza się często, choć nie jest to normą, że druhny na ślubie mają identyczne kreacje i takie same bukiety. Takie rozwiązanie stanowić może piękne tło dla wizerunku świeżo upieczonej mężatki. Ekipa druhen będzie nie tylko silnym wsparciem podczas uroczystości ślubnych. Będzie się również świetnie prezentować na ślubnych fotografiach. Silny sztab pięknych druhen, otaczających szczęśliwą pannę młodą, będzie stanowił doskonałą kompozycję i uzupełnienie tego wyjątkowego dnia.

Poradnik ślubny - druhny na ślubie, jakie mają zadania i czym się różnią od świadkowej? Ekipa druhen będzie nie tylko silnym wsparciem podczas uroczystości ślubnych. Będzie się również świetnie prezentować na ślubnych fotografiach. Silny sztab pięknych druhen, otaczających szczęśliwą pannę młodą, będzie stanowił doskonałą kompozycję i uzupełnienie tego wyjątkowego dnia.

Jako fotografowie ślubni bardzo lubimy druhny na ślubie i weselu, więc jesteśmy bardzo na tak 😉

Podobał ci się tekst „Druhny na ślubie…”?
Sprawdź inne tematy z naszego poradnika ślubnego:

Poradnik ślubny – koszty ślubu kościelnego

Poradnik ślubny – opcje zmiany nazwiska po ślubie cz.1

Poradnik ślubny – formalności przy ślubie konkordatowym

Poradnik ślubny – przebieg ślubu kościelnego

Poradnik ślubny – przebieg ślubu cywilnego

Nasze portfolio na portalu Planujemy Wesele

Pomysł na prezenty dla gości? Mydełko lub sole do kąpieli.