logo

Poradnik Ślubny – dzieci na weselu

Na samym wstępie trzeba powiedzieć sobie jasno: dzieci na weselu nie muszą być wyzwaniem 🙂 Jeśli planujesz ślub idealny i boisz się ich drobnych szaleństw, masz do tego prawo. Poniższy tekst może jednak pomóc Wam zaplanować coś specjalnego z ich udziałem.

Owszem, organizacja wesela wymaga rozważenia wielu kwestii. Elementem, który zajmuje bardzo ważne miejsce wśród ślubnych dylematów, jest decyzja czy zapraszać dzieci na wesele. To Twoja decyzja, która ma tyle plusów co minusów.

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że udział najmłodszych członków rodziny w zabawie weselnej nie zawsze jest sprawą łatwą. Na szczęście, przy odpowiedniej organizacji wszystko jest możliwe. Wystarczy tylko zastanowić się nad tym, co należy uwzględnić w ślubnej logistyce i do której godziny zorganizować maluchom czas.

Czy należy zapraszać gości wraz z dziećmi?

Przed wysłaniem zaproszeń koniecznie trzeba przeanalizować, ile dzieci jest w obu rodzinach. Niektóre maluchy zapewne są w nieodpowiednim wieku do uczestnictwa w takiej okazji. Dlatego ich raczej nie należy barć pod uwagę. Najważniejszym elementem jest to, czy charakter imprezy będzie właściwy dla najmłodszych. Ponadto, w takiej sytuacji trzeba zorganizować dzieciom czas, żeby nie się nie nudziły i nie przechadzały bez celu po sali weselnej 😉

Dzieci na weselu biegały, biegają i będą biegać ;)

Dzieci na weselu biegały, biegają i będą biegać. Można to ujarzmić, ale czy na pewno warto? 😉

Oczywiście tradycja nakazuje zapraszać całe rodziny na przyjęcie weselne. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, żeby złamać to, co powszechnie obowiązuje. Warto w tym kontekście porozmawiać z gośćmi-rodzicami i zapytać ich o zdanie. W końcu kto lepiej zna swoje dzieci niż rodzice? Lepiej nie zapraszać dzieci, niż postąpić inaczej oraz sprawić, że wesele będzie trudnym doświadczeniem zarówno dla rodziców, jak i niezadowolonych pociech.  Trzymamy się jednak zasady, że Twoje wesele – Twoja decyzja 🙂

małe dziecko jako gość na weselu

Małe dziecko jako szczęśliwy gość na weselu 🙂 Fot. Patrycja Żołyniak dla www.aparatowo.pl

W przypadku, gdy po przemyśleniu kwestii zdecydujemy się uwzględnić małych dorosłych w uroczystości weselnej, trzeba to zaznaczyć na zaproszeniu. Oczywiście w przeciwnej sytuacji także wskazujemy to gościom. Najważniejsze, żeby nie było niedomówień i niemiłych sytuacji. Co więcej, uczestnicy wesela muszą wiedzieć, komu oddać pod opiekę pociechę, gdy sami będą na zabawie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo małe dzieci oraz niemowlęta nie powinny raczej brać udziału w imprezie. Po pierwsze niczego nie zapamiętają, a hałas sprawi, że będą tylko zmęczone. Jeśli zdecydujesz się zaprosić gości z maluszkami, dobrze zaplanuj ich usadzenie. Najlepiej z daleka od zespołu i sali tanecznej, w możliwie cichym i spokojnym miejscu.

Obecność dzieci na weselu wymaga rozważenia określonych aspektów. Jest to ważne po to, żeby maluchy, chociaż w minimalnym stopniu czuły się pożądane w tym dniu. Na jakie punkty trzeba zwrócić wówczas szczególną uwagę?

Dzieci, dokładnie tak jak dorośli, muszą czuć się oczekiwanymi gośćmi na weselu

Dzieci, dokładnie tak jak dorośli, muszą czuć się oczekiwanymi gośćmi na weselu

Usadzenie dzieci na weselu: z rodzicami czy osobny stolik?

Bardzo dobrym pomysłem jest zorganizowanie osobnego stolika dla najmłodszych. Po pierwsze odciąży to dorosłych, a po drugie pociechy lepiej spędzą czas w towarzystwie innych rówieśników. Ponadto, dzieci długo nie wytrzymają, słuchając rozmów dorosłych. Po upływie pewnego czasu stanie się to dla nich nużące. Najlepiej spędzą czas we własnym gronie. Taki stoliczek powinien być przyozdobiony jakimiś ciekawymi i interesującymi komponentami. Mogą też być małe prezenciki dla latorośli naszej rodziny.

Co lubią misie? Pyszne dania tylko dla maluchów

Jakie menu dla dzieci? Zdajemy sobie sprawę z tego, że jedzenie dla dzieci powinno być trochę odmienne od tego goszczącego na stołach dorosłych. Potrawy muszą być znaczenie delikatniejsze i lżejsze. Dania dla dzieci na weselu powinny być znacznie zdrowsze niż standardowe menu. Warto zwrócić uwagę, że niektórzy rodzice poświęcają dużo uwagi zdrowej diecie swoich pociech. Warto to uszanować! Zwłaszcza, że zdrowe również może być smaczne:)

Co powinno znaleźć się na stołach dla najmłodszych gości? Naturalne soki i drobne upominki dostosowane do dzieci :)

Co umieścić na stołach dla najmłodszych? Naturalne soki i drobne upominki dostosowane do dzieci 🙂

Co więc można podać? Z pewnością warto zaserwować rosołek z kluseczkami. Doskonale sprawdzą się także frytki, ale oczywiście w zdrowym wydaniu, bez tłuszczu. Mięso drobiowe będzie cieszyć się znacznie większym powodzeniem niż dania z mięsa czerwonego – może też być znacznie łagodniej przyprawione. Dobrym pomysłem są także pulpeciki. Koniecznie trzeba zapewnić ładne i interesujące podanie.

Bezwzględnie rezygnujemy ze słodyczy oraz niezdrowych napojów na stołach. Zdecydowanie wystarczy szwedzki stół dostępny dla wszystkich gości. Ale co w zamian? W tej sytuacji lepiej sprawdzą się naturalne soki. Nie zapominamy też o owocach – słodkie kompozycje owocowe ucieszą tak dzieci jak i ich rodziców 😉

dziecko w stroju lorda vadera jako gość weselny

Nawet czarny charakter może się dobrze bawić na weselu 😉

Opiekunka dla dzieci na przyjęciu weselnym

Uczestnictwo dzieci w weselu wymaga od organizatorów zorganizowania profesjonalnej opieki. Można w tym celu zatrudnić animatora, zawodową nianię bądź też poprosić o pomoc kogoś znajomego, kto umie zająć się dziećmi. Maluchy powinny być pod opieką dorosłej osoby, która będzie dbała o ich bezpieczeństwo i ciekawie zorganizuje im czas. Najważniejsze, żeby nie powierzać tego zadania nikomu z gości. Zajmowanie się dziećmi warto potraktować jako odpowiedzialną pracę, której nie da się pogodzić ze świętowaniem.

rodzic pilnuje dzieci na weselu

Dzieci potrzebują uwagi – nie tylko na weselu. Angażując animatorów dajesz więcej swobody rodzicom 😉

Jeżeli dom weselny na to pozwala, to wskazane jest przeznaczenie osobnego pomieszczenia dla latorośli. W tych okolicznościach dobrze sprawdzi się mała sala zabaw dla dzieci na weselu, gdzie będzie ciszej i grać będzie zupełnie inna muzyka. Wówczas animator będzie mógł spokojnie zorganizować atrakcje dla maluchów. Elementem godnym uwagi jest również stolik do rysowania oraz gry planszowe.

Stolik, krzesełko, trochę kredek i klocki... Dzieciom na weselu to wystarczy :)

Stolik, krzesełko, trochę kredek i klocki… Dzieciom na weselu to wystarczy 🙂

Do której godziny dziecko może być na weselu?

Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Jednakże dzieci bardzo szybko się męczą podczas takich uroczystości. Bez względu na charakter malucha warto przyjąć umowną granicę. Naszym zdaniem dzieci na weselu świetnie funkcjonują do godziny 22. Jest to godzina, w której najmłodsi powinni bezwzględnie położyć się spać. Warto o tym pomyśleć i zorganizować osobne pomieszczenie, w którym dziecko będzie mogło odpocząć. Wskazany aspekt jest istotny szczególnie wtedy, gdy nie planujemy organizacji noclegów dla gości. Dzięki temu pociecha uda się na spoczynek, a rodzice będą mogli bawić się do białego rana.

Dzieci na weselu potrzebują miejsca, gdzie będą mogły odpocząć

Dzieci na weselu potrzebują miejsca, gdzie będą mogły odpocząć

Obecność dzieci na weselu to indywidualna kwestia. Jeżeli decydujemy się na taką okoliczność, trzeba właściwie się do tego przygotować i pomyśleć o pewnych elementach. Gdy w odpowiedni sposób do tego podejdziemy uda nam się zorganizować niezapomnianą zabawę zarówno dla rodziców, jak i ich maluszków! A zdjęcia ślubne z uśmiechniętymi twarzyczkami będą bezcenne!

dzieci na weselu to dużo radości przy wspólnych zdjęciach

Co jeszcze warto wiedzieć? Poradnik ślubny krok po kroku:

Poradnik ślubny – jakie formalności przy dwóch ślubach

Poradnik ślubny – koszty ślubu kościelnego

Poradnik ślubny – opcje zmiany nazwiska po ślubie cz.1

Poradnik ślubny – opcje zmiany nazwiska po ślubie cz.2 (dzieci)

Dzieci na weselu? NIE! [Głos pewnej blogerki dla kontrastu]