logo

Poradnik ślubny – zmiana nazwiska przy ślubie cz.2

Wiesz już po przeczytaniu Zmiana nazwiska przy ślubie — jakie są opcje? cz. 1, że kobieta może przyjąć nazwisko męża lub odwrotnie, każde z małżonków może pozostać przy swoim lub stworzyć nowe, dwuczłonowe. Jakie jednak czekają Cię formalności związane ze zmianą? Zobacz, w jakich terminach musisz wymienić dokumenty oraz jakie opcje nazwiska mają Twoje obecne i przyszłe dzieci. Skorzystajcie z naszego doświadczenia jako fotografów ślubnych i…małżeństwa z małym dzieckiem 😉

Zmiana nazwiska — formalności, które należy załatwić po ślubie

Jeżeli z chwilą zawarcia związku małżeńskiego zmieni się nasze nazwisko, musimy niezwłocznie wymienić dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, ale także dowód rejestracyjny samochodu, jeżeli widnieją w nim nasze dane personalne.

Niestety nie ma jednego miejsca, w które moglibyśmy się udać i zgłosić, że zmieniły się nasze dane personalne. Czeka nas zatem wizyta w wielu placówkach.

Fotograf ślubny radzi: Wymiana dowodu jest bezpłatna, za pozostałe dokumenty trzeba będzie zapłacić.

Zmiana nazwiska pociąga za sobą także konieczność poinformowania m.in. zakładu pracy, uczelni, banku, operatorów sieci komórkowych, dostawców  prądu etc. Musimy przeanalizować, z kim mamy podpisane umowy i jak najszybciej zgłosić zmianę nazwiska.

Zdjęcie wykonane w trakcie kameralnej uroczystości ślubnej w Sopocie (na granicy z Gdańskiem). Był to ślub cywilny w plenerze, niedaleko jednej plaży. Na zdjęciu Pan Młody podpisuje dokumenty.

Zdjęcie wykonane w trakcie kameralnej uroczystości ślubnej w Sopocie (na granicy z Gdańskiem). Był to ślub cywilny w plenerze, niedaleko jednej plaży. Na zdjęciu Pan Młody podpisuje dokumenty. Ciekawostka: Panowie zmieniają nazwisko zdecydowanie rzadziej, jednak nie jest to niemożliwe. Jak było w tym wypadku? Cśś, tajemnica fotografa ślubnego 😉

Terminy na zgłoszenie zmiany nazwiska po ślubie:

  • Wniosek o wymianę dowodu osobistego składamy w terminie 14 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa. Dowód traci ważność po upływie 3 miesięcy.
  • Wniosek o wymianę paszportu składamy w terminie 30 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa. Paszport traci ważność po upływie 60 dni.
  • Wniosek o wymianę prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego także składamy w terminie 30 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa.

Ponadto, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, w terminie 7 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa powinniśmy zaktualizować swoje dane w Urzędzie Skarbowym oraz w ZUS-ie.

Zazwyczaj po ślubie zmieniamy także adres zamieszkania. Warto pamiętać, by od razu zaktualizować dane również w tym zakresie. Może to mieć znaczenie np. dla waszego Urzędu Skarbowego.

Jakie nazwisko może nosić dziecko

Podczas ustalania w USC, jak mają brzmieć nazwiska przyszłych małżonków, zapada także decyzja, o jakie tym nazwisko będą nosiły dzieci. Może to być nazwisko matki albo ojca lub nazwisko dwuczłonowe, powstałe z połączenia obu tych nazwisk. Ostatnią opcję przyjmuje się odgórnie, jeżeli ta kwestia nie zostanie rozstrzygnięta podczas wizyty w USC.

Zdjęcie wykonane na Mazurach, w trakcie ślubu cywilnego w plenerze. Jak myślicie? Pannę młodą czeka zmiana nazwiska po ślubie? Fotograf ślubny: Rafał Nitychoruk /aparatowo.pl

Nazwisko mogą zmienić także dzieci urodzone przed ślubem

W przypadku dzieci urodzonych przed zawarciem związku małżeńskiego także mogą mieć one przy okazji ślubu rodziców zmienione nazwisko. Jeżeli matka dziecka zawiera małżeństwo z mężczyzną, który nie jest biologicznym ojcem dziecka, wówczas dziecko może mieć zmienione nazwisko, o ile nie nosi nazwiska swojego ojca. Wówczas bez przeszkód może dojść do zmiany nazwiska dziecka na nazwisko męża matki. (Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy dziecko ma nazwisko po ojcu, na skutek nadania go podczas sądowego ustalenia ojcostwa.)

O zmianie nazwiska małoletniego dziecka przyszli małżonkowie decydują samodzielnie tylko do ukończenia przez dziecko 13 roku życia. Później konieczna jest także zgoda dziecka na zmianę w zakresie jego nazwiska.

Zmiany nazwiska, zarówno małżonków, jak i dzieci, można także dokonać po ślubie. Wniosek składany w tej sprawie do USC będzie wymagał jednak szczegółowego uzasadnienia. Warto też przypilnować, żeby w dokumentach nie znalazł się żaden błąd. Odkręcenie urzędniczej pomyłki może mieć trudne do przewidzenia konsekwencje, a jej odkręcenie będzie bardzo trudne lub ręcz niemożliwe.

Fotograf ślubny podpowiada: co jeszcze warto przeczytać?

Zmiana nazwiska przy ślubie — jakie są opcje? cz. 1. 
Poradnik ślubny – formalności przy ślubie cywilnym
Poradnik ślubny – formalności przy ślubie konkordatowym
Poradnik Ślubny – przebieg ślubu cywilnego
Poradnik ślubny – przebieg ślubu kościelnego

Ślub wyznaniowy – tekst o ślubie konkordatowym na portalu rządowym