Pragnące się pobrać pary coraz częściej wybierają ślub cywilny zamiast kościelnego. Jeśli ty też do nich należysz, pewnie chcesz poznać przebieg ślubu cywilnego krok po kroku, wraz z tekstem przysięgi małżeńskiej 🙂
Wybór ślubu cywilnego ma różne motywacje. Dla jednych par są to względy światopoglądowe, dla innych finansowe, a czasami jest to sytuacja życiowa. Wszystkie te osoby, które nie chcą albo nie mogą wstąpić w związek małżeński w kościele, mogą powiedzieć swoje “tak” przed urzędnikiem stanu cywilnego.
Na końcu tekstu znajdziesz linki do innych tekstów, w którzy omawiamy formalności przed ślubem cywilnym oraz różnice, między ślubem cywilnym i kościelnym, a także konkordatowym (mix obu).
Przebieg ślubu cywilnego – rozpoczęcie, wejście Pary Młodej i wstęp urzędnika
Gdy wszyscy goście zgromadzą się już w USC, urzędnik, przeprowadzający ceremonię, zaprasza wszystkich na salę. Po zajęciu przez wszystkich miejsc rozpoczyna się ślub.
Zależnie od woli Pary Młodej, można wybrać jeden z trzech scenariuszy wejścia. Można oczekiwać na urzędnika na miejscu lub wejść razem po jego przybyciu. Trzecią opcją jest wprowadzenie Panny Młodej przez jej ojca. Wystarczy ustalić to z urzędnikiem chwilę przed ceremonią.
Zanim przyszli małżonkowie powiedzą sobie “tak”, urzędnik wygłasza przemowę o tym, czym jest małżeństwo i jakie obowiązki nakłada na rodzinę.
Ta część może ograniczać się tylko do tej krótkiej formuły, może jednak zostać rozbudowana przez urzędnika o kilka słów od siebie lub o rozmowę z przyszłymi małżonkami (np. o to, jak się poznali). Z doświadczenia wiemy, że decydują się na to ci bardziej charyzmatyczni urzędnicy, dzięki czemu ślub staje się okazją do wzruszeń i śmiechu.
Przebieg ślubu cywilnego – tekst przysięgi małżeńskiej
Po takim wstępie przychodzi czas na przysięgę małżeńską. Przyszli małżonkowie oraz goście wstają. Urzędnik pyta, czy para chce wstąpić w związek małżeński.
Po odpowiedzi twierdzącej padają słowa przysięgi. Najpierw wypowiada je Pan Młody:
„Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
Następnie te same słowa wypowiada Panna Młoda.
„Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
To świetny moment na oklaski i pierwszy małżeński pocałunek 😉
Przebieg ślubu cywilnego – nałożenie obrączek
Po wypowiedzianych słowach przysięgi, urzędnik stwierdza fakt zawarcia małżeństwa, a następnie prosi, by małżonkowie nałożyli sobie nawzajem obrączki.
Urzędnik zazwyczaj dysponuje metalową tacką na obrączki, jednak nie musicie z niej korzystać. Obrączki mogą podać Parze Młodej dzieci lub świadkowie. Można tez poprosić, aby urzędnik skorzystał z przygotowanej tacki lub pudełka.
Przebieg ślubu cywilnego – złożenie podpisów i zakończenie
Ostatnią formalnością jest podpisanie aktu zawarcia związku małżeńskiego. Gdy świeżo upieczeni małżonkowie oraz świadkowie złożą podpisy, ceremonia dobiega końca.
Zazwyczaj, podobnie jak przy ceremonii kościelnej, Para Młoda przechodzi wśród klaszczących gości. Takie symboliczne „wyjście” zamyka tą część ceremonii i jest przejściem do kolejnych etapów imprezy 🙂
W urzędach zazwyczaj jest to osobna sala przeznaczona na potrzeby toastu i życzeń. Przy ślubach w plenerze można ustalić własne zasady 🙂 Można np. odejść na bok pod przygotowane zadaszenie, wejść na salę lub zwyczajnie odwrócić się do gości i zaprosić ich do siebie.
Przebieg ślubu cywilnego – po części oficjalnej
Po części oficjalnej przychodzi czas na życzenia, które odbywają się często przed budynkiem urzędu stanu cywilnego. Często w urzędzie jest przeznaczona na ten cel osobna sala, która przydaje się zwłaszcza w trakcie zimnych miesięcy lub przy złej pogodzie.
Niektórzy małżonkowie decydują się wtedy na wzniesienie toastu kieliszkiem szampana. Jest to dodatkowa usługa, często oferowana przez urząd stanu cywilnego, w którym bierzemy ślub.
Oprawa ślubu cywilnego w urzędzie i w plenerze
Choć część formalna trwa bardzo krótko, elementy takie jak muzyka czy śpiew albo piękne dekoracje, czynią tę uroczystość naprawdę wyjątkowym wydarzeniem. Jeśli decydujecie się na ślub w urzędzie musicie zapytać o to urzędnika. Niektóre urzędy mogą zaaranżować obecność pianisty lub skrzypka.
Zwykle urzędy dysponują jedynie odtwarzaczem CD, który pozwala na puszczenie cichego podkładu muzycznego. Jako dodatkowy element można więc ustalić wcześniej obecność własnego muzyka lub śpiewaka, którzy swoim śpiewem czy grą, uświetnią ceremonię.
Śluby cywilne w plenerze – odnośniki do galerii ze zdjęciami
Zdjęcia ze ślubu cywilnego w plenerze w Sopocie
Zdjęcia ze ślubu cywilnego w plenerze w Gdańsku
Zdjęcia ze ślubu cywilnego w plenerze pod Iławą
Fotograf ślubny podpowiada: co jeszcze warto przeczytać?
Formalności przy ślubie cywilnym
Formalności przy ślubie konkordatowym
Przebieg ślubu kościelnego
Poradnik ślubny – jakie formalności przy dwóch ślubach
Pozostałe przydatne linki:
Informacje o ślubie cywilnym z portalu rządowego