logo

Poradnik ślubny – niezbędnik gościa weselnego

Zaproszenie na ślub i wesele to zawsze zaszczyt i wyróżnienie. Warto jednak pamiętać, że gość również powinien się do ceremonii właściwie przygotować, jako że ciążą na nim pewne powinności. Zazwyczaj są one dość przyjemne 😉 Mowa na przykład o rzucaniu monetami po ceremonii ślubu czy przygotowanie powitalnego transparentu na sali weselnej. Wiele takich “obowiązków” wynika z tradycji kultywowanych od lat. Trendy się jednak zmieniają, dlatego warto sprawdzić nasz niezbędnik gościa weselnego. Dowiesz się z niego, jak przygotować się na ślub i wesele jako gość.

Niezbędnik gościa — co zabrać ze sobą na ceremonię ślubu i na wesele?

Listę rzeczy do zabrania na ślub należy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich można określić jako gadżety do urozmaicenia ceremonii w kościele i na weselu. Druga dotyczy akcesoriów osobistych, które mogą nam się przydać w trakcie obu uroczystości.

Niezbędnik gościa na ślubie i weselu — prezenty

Gdy wybieramy się na ślub, nie możemy zapomnieć o… prezencie! Musi być on zgodny z życzeniem i wolą narzeczonych. Jeśli młodzi proszą, by po ślubie nie wręczać im wiązanek z kwiatami, warto tę decyzję uszanować. Podobnie sprawa wygląda z właściwym prezentem. Jeśli para młoda chciałaby otrzymać kopertę lub worek karmy dla schroniska, nie zastanawiajmy się nad kompletem garnków. Zwłaszcza jeśli mieszka ze sobą od dłuższego czasu i ma wszystkie sprzęty AGD w komplecie 😉 Na szczęście jako goście jesteśmy pozbawieni dylematów, co kupić, jako że młodzi wszystkie ważne informacje zawierają na ogół na zaproszeniu.

niezbędnik gościa weselnego

Niezbędnik gościa weselnego – ślubne gadżety

Lista gadżetów ślubno-weselnych może być naprawdę długa. Zanim jednak dokonamy jakichkolwiek zakupów, koniecznie musimy zasięgnąć opinii przyszłych państwa młodych, ponieważ nie wszystkie akcesoria będą mile widziane. Niektóre gadżety są wręcz zabronione.

poradnik śłubny - niezbędnik gościa weselnego

Niezbędnik gościa weselnego – ryż lub confetti

Tradycja obsypania ziarenkami ryżu młodych, gdy ci wyjdą już z kościoła, jest dość stara i praktykowana od lat. Rytuał ten ma przynieść młodym szczęście i pomyślność. Obecnie jednak wiele par odchodzi od tego zwyczaju. Przyczyny są dwie. Po pierwsze, panna młoda niekoniecznie chce w dniu ślubu znajdować przez cały wieczór ryż (lub confetti) w zakamarkach sukienki, we włosach czy w butach. Druga przyczyna wynika z ograniczeń narzuconych przez kościół.

poradnik śłubny - niezbędnik gościa weselnego: Coraz częściej zdarza się, że proboszcz parafii, w której odbywa się ślub, nie zgadza się na sypanie ryżu przed budynkiem, z uwagi na trudności w sprzątaniu drobniutkich elementów. Podobnie jest z konfetti.Konfetti to także plastik. Pamiętajmy o tym, że to szkodzi przyrodzie, np. ptakom

 

Coraz częściej zdarza się, że proboszcz parafii, w której odbywa się ślub, nie zgadza się na sypanie ryżu przed budynkiem, z uwagi na trudności w sprzątaniu drobniutkich elementów. Podobnie jest z konfetti.

Konfetti to także plastik. Pamiętajmy o tym, że to szkodzi przyrodzie, np. ptakom. Może też urazić Parę Młodą wrażliwą na ekologię. Należy więc zasięgnąć rady przed ceremonią i uszanować decyzję narzeczonych. Ostatecznie sprawdź, czy konfetti jest biodegradowalne.

Niezbędnik gościa weselnego – rzucanie monet

Tutaj obiekcji już raczej nikt nie ma. Zgodnie z tradycją, monety mają przynieść Młodym dobrobyt, a z uzbieranych drobniaków świeżo poślubiona dziewczyna ma ugotować mężowi pierwszy obiad. Jest to atrakcyjny element, zwłaszcza gdy na ślubie jest sporo dzieci, które uwielbiają pomagać w zbieraniu. Warto z myślą o nich przygotować ozdobną skrzyneczkę lub woreczek na monety.

poradnik ślubny - niezbędnik gościa weselnego - zdjęcie przedstawia parę młodą zbierającą monety

Niezbędnik gościa weselnego – Bramy i bramki na drodze do sali

To tradycja obecna głównie na weselach z obszarów wiejskich, choć nie tylko. Zrobienie symbolicznej bramy wymaga od młodych (a właściwie od świadka, który zajmuje się na weselu takimi sprawami) wykupienia sobie butelką trunku możliwości przejazdu. Czasem takie stanowiska przygotowuje się wcześniej, wówczas potrzeba jakichś akcesoriów, za pomocą których można postawić bramę. Niekiedy wystarczy wykonać blokadę z rąk.

poradnik śłubny - niezbędnik gościa weselnego

Niezbędnik gościa weselnego – puszki do samochodu

To tradycja nowożeńców amerykańskich i angielskich, która zawitała również do Polski. Do zderzaka auta ślubnego mocuje się metalowe puszki (rzadziej powiązane ze sobą buty). Taki “brzęczący” zestaw można kupić już w gotowej formie, z życzeniami dla pary młodej, albo przygotować samodzielnie.

poradnik śłubny - niezbędnik gościa weselnego

Niezbędnik gościa weselnego – transparenty

W gestii gości znajdują się również wszelkiego typu napisy i transparenty, witające młodych na sali weselnej. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, ale bardzo mile widziane, bo będzie z pewnością miłym akcentem dla świeżo upieczonych małżonków. Co więcej, tego typu gadżety nie wymagają żadnej specjalnej zgody właściciela sali.

Niezbędnik gościa weselnego – baloniki

Szpaler z wybranych gości ustawia się przed kościołem zaopatrzony w balony. Mogą być w kształcie serca lub zwykłe, okrągłe. Preferowane kolory to czerwień i biel, ale alternatywnym zestawem jest róż i błękit. W momencie wyjścia ze świątyni nowożeńców goście ze szpaleru wypuszczają balony w powietrze. Jest to świetny moment dla fotografa ślubnego.

Niezbędnik gościa weselnego – akcesoria osobiste

Decyzja o tym, co zabrać ze sobą na wesele, zależy od jego lokalizacji oraz faktu, czy impreza połączona jest z poprawinami. Coraz częściej tego typu przedsięwzięcia pomyślane są jako całość. To znaczy, że goście mają zapewniony nocleg i spędzają na miejscu uroczystości kilka dni. Wówczas musimy zapakować przybory toaletowe oraz rzeczy na przebranie.

poradnik śłubny - niezbędnik gościa weselnego: Jeśli chodzi o akcesoria awaryjne, przydatne szczególnie paniom, takie jak środki higieniczne czy igła z nitką, coraz częściej znajdują się one na wyposażeniu sali weselnej, o co zadbali zawczasu młodzi.

Jeśli chodzi o akcesoria awaryjne, przydatne szczególnie paniom, takie jak środki higieniczne czy igła z nitką, coraz częściej znajdują się one na wyposażeniu sali weselnej, o co zadbali zawczasu młodzi. W strategicznych miejscach znajdują się niezbędniki dla gości, zawierające to, co może się zaproszonym przydać podczas wesela czy poprawin.

Grunt to dobre przygotowanie

Możliwości urozmaicenia uroczystości zaślubin jest wiele. Zanim jednak, jako goście, przygotujemy jakieś atrakcje, warto je przedyskutować z młodymi lub ze świadkami, którzy często są oddelegowani do ustalania tego typu kwestii. Należy pamiętać, że ten dzień należy do młodych i to oni mają być zadowoleni z zapewnionych niespodzianek.

Chcesz wiedzieć jak przygotować się na ślub i wesele jako gość? Więcej niż mówi nasz niezbędnik gościa weselnego?

Sprawdź teksty przeznaczone dla Par Młodych:

Poradnik ślubny – przebieg ślubu kościelnego
Poradnik ślubny – przebieg ślubu cywilnego

A tu znajdziesz dokument „Plastik jest wszędzie.” Prosimy, wybierz papierowe lub biodegradowalne konfetti 🙂